Utrudnienia w ruchu na ul. Kasztanowej

W poniedziałek od godziny 10.00 na ulicy Kasztanowej mogą wystąpić utrudnienia w ruchu samochodowym ze względu na prowadzenie pielęgnacji drzew rosnących w Parku Radolińskich tuż przy okalającym go parkanie. Pracownicy firmy Ogrobud będą m. in. z podnośnika usuwać bluszcz z koron drzew. Przez dwie-trzy godziny ruch może odbywać się wahadłowo.

Bluszcz obrastający drzewa dodaje im wiele uroku. Jest jednak rośliną inwazyjną. Wspinając się szybko po pniu sukcesywnie powoduje obumieranie gałęzi poprzez ograniczanie dostępu światła. W Parku Radolińskich w Jarocinie mamy przynajmniej kilkadziesiąt przypadków, w których bluszcz obrósł już dużą część korony, co uniemożliwia przeprowadzenie procesu fotosyntezy i osłabia całe drzewo – wyjaśnia Piotr Kociński, inspektor nadzoru prac w drzewostanie.

W styczniu jedno z drzew rosnące między Skarbczykiem a ul. św. Ducha przewróciło się. Wcześniej, ze względu na stan zdrowotny, zostało wytypowane do prowadzonej obecnie wycinki. Silnie porośnięte drzewa są narażone na złamania i wywroty także ze względu na duże obciążenie bluszczem. Zagrożenie to zwiększa się także podczas deszczu czy opadów śniegu, a także przy silnych wiatrach. – Drzewa rosnące w parku od strony ulicy Kasztanowej, bez poddania ich pracom pielęgnacyjnym polegającym m. in. na usuwaniu bluszczu z ich  koron stanowiłyby zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi i mienia – wyjaśnia Piotr Kociński.

Z pojedynczych drzew rosnących w parku od strony ul. Kasztanowej bluszcz został już usunięty w ubiegłym tygodniu.