Kto może ubiegać się o poręczenie?
- mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz spółki samorządowe mające siedzibę lub oddział na terenie województwa wielkopolskiego lub koncentrujące swoją działalność gospodarczą na jego terenie
- w zakresie poręczeń dotacji: bezrobotni oraz mikro, mali i średni przedsiębiorcy z terenu województwa wielkopolskiego, którzy nie należą do grupy zagrożonych przedsiębiorców w rozumieniu Wytycznych Wspólnoty dotyczących pomocy publicznej w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE C 244/02 z 01.10.2004r.).
Jak wygląda proces uzyskania poręczenia?
Etap 1
Każdy wnioskodawca spełniający wymogi musi złożyć wniosek o poręczenie wraz z wymaganymi załącznikami. Może to uczynić w budynku Jarocińskiej Agencji Rozwoju Sp. z o.o., ul. T. Kościuszki 15b. Wniosek oraz wykaz wymaganych załączników dostępne są w siedzibie spółki, instytucji finansującej, wybranych Powiatowych Urzędach Pracy, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Jarocinie, organizacjach pozarządowych z którymi JAR Sp. z o.o. ma podpisaną umowę współpracy oraz na naszej stronie internetowej w zakładce Pliki do pobrania.
Etap 2
Komisja Kwalifikacyjna dokonuje analizy i oceny wniosku o poręczenie na podstawie otrzymanych informacji i dokumentów.
Etap 3
Na podstawie analizy Komisja Kwalifikacyjna, w ciągu 14 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku, podejmuje decyzję o udzieleniu bądź odmowie udzielenia poręczenia.
Etap 4
W przypadku pozytywnej decyzji zawierana zostaje umowa poręczeniowa. Warunkiem koniecznym do jej zawarcia jest ustanowienie zabezpieczenia w formie weksla „In blanco” wraz z deklaracją wekslową. W przypadku poręczeń kredytowych stosowane jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci pełnomocnictwa do konta firmowego.